logob

szász károly

Csipkepengő

Magyarország 1939. A Nemzeti Bank egy új bankjegysorozat kibocsátását kezdi meg. Horváth Endre grafikus tervezi az új pengőket, aki kiváló réz-és acélmetsző.

Plakátokat, postabélyegeket, bankjegyeket tervez. Jellemző rá a klasszikus stílus ötvözése a népi motívumokkal, ami nagyon kedveltté teszi a munkáit. A bankjegyein szereplő alakokhoz gyakran kér fel palócokat modellnek.

Az új bankjegysorozaton is több palóc modellt örökít meg. A 20 pengős hátoldalán is egy palóc menyecske van, édesapjával. De az előoldalon nem. Ott egy ismeretlen női modellt láthatunk.

Ismeretlen? Egy numizmatikussal beszélgettem egyszer, amikor legnagyobb megrökönyödésemre elmesélte, ismerte a 20 pengős előoldalán szereplő lányt! Valóban nem palócföldi hölgy volt, hanem Horváth Endre egy múzsája, egy gyönyörű fiatal lány.

Álljunk csak meg egy pillanatra!!! 1939. Fiatal lány. Talán 18-19 éves. 1920-21 körül születhetett. Te ismersz 98 éves embereket? Nem sokan vannak, de szerencsére még köztünk élnek. Lehet, hogy az egyik idős néni, aki mellett elsétálsz a körúton, szinte észre sem veszed, a Múzsa volt? Horváth Endre ihletője? A gyönyörű lány?

Más történet is a 20 pengőshöz köt. Emlékszem, kisgyerek voltam, amikor egy íróasztalfiókból előkerült néhány régi pénzdarab. Fémpénzek, papírpénzek. Ma is hallom nagymamám fátyolossá vált hangját, ahogy megforgatta, és finoman végigsimított a meggyűrődött pengőn. „A lakásunk” – mondta. „Ennyibe került akkor az otthonunk”. A 20 pengős volt a kezében.

Amikor új kollekciómat terveztem, sokat töprengtem: olyasmit szerettem volna, ami összefoglalja a munkáimat, mégis új minőségben mutatja meg őket. Összefoglal – foglal – foglalat -.. és meg is van! A foglalat az, ami felől elindulhatok! Olyan foglalatot akartam, ami minden munkámhoz illik, ami erősíti a szépségüket, kiemeli őket. A bennem érlelődő gondolat egy pillanat alatt összeállt, amikor egy boltban papírpénzzel fizettem. Felvillant bennem nagymamám mozdulata, ahogy végigsimít a 20 pengősön. Rohantam haza. Őrült módon kezdtem keresni, és megtaláltam az eltett emlékek között! Ránéztem és tudtam, hogy megvan. Hogy ennek a gyönyörű grafikusmunkának, ennek a bennem élő emléknek a finom ornamentikája lesz az, ami az új ékszereknek a védelmezője, és újrafogalmazója lesz.

Így született meg a Csipkepengő foglalat. A részletgazdag, finom fémmunka szinte bármilyen világot befogad. Japán porcelán, Zsolnay, Megcsiszolt fény, szecesszió, futurista ábrázolás. A letisztult, finom világú ékszereket körbeöleli a barokkosan gazda ornamentika – és ezzel az ellentmondó világok izgalmát teremti meg. A mintákban gazdag világokat pedig tovább erősíti. Nézd meg, fogd kézbe, érezd át a történelmet és gyönyörködj a különböző világok találkozásában!